Powrót na stronę główną Plus Jeden partnerem HR Meeting Online – Jak zagrożenie przekuć w szansę?

Bezprecedensowa sytuacja zamknięcia firm i konieczności pozostania w domu z dnia na dzień przeniosła naszą aktywność na poziom pracy zdalnej. Tegoroczna edycja HR Meetingu dostosowując się do wymagań i oczekiwać rynku odbędzie w nowej odsłonie w formule online.

Obecna sytuacja wywróciła cały świat do góry nogami, wymuszając zmiany całościowo i jednostkowo – dotknęła ludzi, małe i duże firmy, wszystkie branże. Nowa rzeczywistość rzuciła nie lada wyzwanie. Organizacje, odnajdując się w nowej rzeczywistości, szukają możliwość, aby procesy toczyły się bez zakłóceń.

Jak organizacje się odnajdują? Jak dostosowują? Czy może być lepiej? Skuteczniej? Efektywniej? Na te i wiele innych pytań każdego dnia próbują odpowiedzieć kierownicy, menedżerowie, team leaderzy i pracownicy. Poszczególne obszary HR stanowią konieczne ogniwo generujące sukces organizacji.

Działania HR weszło w ścisłą współpracę z branżą IT, co jest naturalną konsekwencją polecenia ”zostań w domu”. Jesteśmy świadkami wielkich zmian i temu chcemy się przyglądać na tegorocznej edycji HR Meeting Jak zagrożenie przekuć w szansę.

Technologie pozwalają na prowadzenie rekrutacji zachowując wciąż najwyższe standardy. Skuteczność tego obszaru może wznieść się na wyżyny, dzięki coraz bardziej znanemu pojęciu grywalizacji. Brzmi obiecująco, prawda? Dla wielu rywalizacja w sieci jest niezwykle atrakcyjna. Grywalizacje często wciągają bardziej niż Netfliks. W świecie ciągłych updatów, przekazywania sobie zadań i wiedzy coraz bardziej zaawansowane narzędzia komunikacji stanowią potężny fundament. Zarządzanie zespołem,  motywacja pracowników w czasie niepełnej kontroli i feedback? Trzy razy tak. To dobry moment, by pracować na wartościach organizacji i pokazać, że liczy się każdy pracownik. Kultura organizacyjna i jej poszczególne elementy nabierają nowego znaczenia.

Ważnymi tematami poruszanymi na HR Meeting Jak zagrożenie przekuć w szansę będą:

  • Kultura organizacyjna na przykładzie firmy VOX

  • Aspekty motywacji na przykładzie firmy Allegro. Co motywuje programistę?

  • Jak budować spójność wymagań dzięki rekrutacji zdalnej na przykładzie firmy Allegro

  • Skuteczność psychometrycznych gier online w rekrutacji

  • Wartości nie tylko na papierze. Jak zamiast pustych deklaracji mieć wartości, którymi żyją pracownicy na przykładzie firmy IKEA

  • Zarządzanie zespołem z pomocą ciągłego feedbacku na przykładzie programu Amazon Connections

DATA   –   04.06.2020

GODZINA  –  09:00 – 13:15

MIEJSCE  –  Spotkanie online

BILETY

Bezpłatnie, ale obowiązuje formularz zapisów: