Powrót na stronę główną Google Internetowe Rewolucje – Bezpłatne wsparcie przekształcenia w pracy zdalnej dla edukacji w obliczu koronawirusa

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty w całej Polsce. To wyzwanie dla wszystkich – nauczycieli, rodziców, uczniów i studentów. Google Internetowe Rewolucje przychodzą ze wsparciem w tym trudnym czasie!

W zdalnej edukacji mogą  pomóc bezpłatne narzędzia i materiały edukacyjne udostępnione przez Google. Ułatwiają one prowadzenie zajęć szkolnych oraz  samodzielne zdobywanie wiedzy przez uczniów.

 

Narzędzia do zdalnej nauki

G Suite dla Szkół i Uczelni

Bezpłatna usługa G Suite dla Szkół i Uczelni daje dostęp do narzędzi umożliwiających efektywną pracę zdalną pomiędzy nauczycielami i uczniami. Dzięki niej, nauczyciele mogą prowadzić interaktywne zajęcia online przy pomocy wideokonferencyjnego narzędzia Hangouts Meet, dzielić się plikami oraz komunikować z uczniami. Z Google Classroom nauczyciele mogą tworzyć wirtualne klasy, zdalnie przydzielać zadania uczniom, tworzyć testy, przesyłać komentarze, oceniać prace, zarządzać wszystkimi zajęciami i pracą uczniów w jednym miejscu.

 

G Suite jest dostępny dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni wyższych. Aby usprawnić dostęp do tej bezpłatnej usługi, opracowany został przyśpieszony proces rejestracji,

Zarejestruj szkołę

Praktyczne informacje w jaki sposób bezpłatnie zarejestrować szkołę oraz jak prowadzić lekcje online dostępne są w formie video się na kanale YouTube.

 

Cyfrowe materiały edukacyjne

Asy Internetu

Asy Internetu to program prowadzony wspólnie przez Google i Fundację Szkoła z Klasą, dzięki któremu dzieci poznają podstawy bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, by bez obaw poruszać się po świecie online. Zagadnienia poruszane w Asach to między innymi udostępnianie treści w internecie, rozpoznawanie oszustw internetowych, tworzenie silnych haseł oraz zasady uprzejmości w internecie. Program oferuje materiały, które można wykorzystać w edukacji domowej: gra Interlandia, poradnik dla rodziny oraz webinary dla rodziców i edukatorów. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych.

 

Arts & Culture

Google Arts & Culture umożliwia wirtualne odwiedzanie wystaw, oglądanie dzieł sztuki z bliska, a także przeglądanie tysięcy artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów udostępnianych przez placówki muzealne i instytucje kultury. Platforma pozwala odwiedzić na ekranie lub w wirtualnej rzeczywistości także kultowe miejsca, znane budynki i cuda przyrody. Można wykorzystać ją do nauki historii, sztuki, przyrody i wiedzy o społeczeństwie. Przykładowe wystawy to 250 lat Teatru Narodowego, Przygody Polskich Himalaistów, Czterdziestolecie filmu “Potop”, Irena Sendlerowa, Program Apollo i wiele więcej.

 

Google Earth

Platforma  Google Earth pozwala oglądać cały świat z lotu ptaka dzięki zdjęciom satelitarnym, widokom terenu 3D całej kuli ziemskiej i budynkom 3D w setkach miast na całym świecie. Funkcja Odkrywca pozwala zobaczyć świat z nowej perspektywy i wziąć udział w wycieczkach stworzonych m.in. przez BBC Earth, NASA i National Geographic. Aplikacja służy zwiększaniu kompetencji geograficznych jako podstawowej umiejętności praktycznej dla uczniów i nauczycieli na całym świecie.

 

YouTube – transmisje na żywo

YouTube na żywo to łatwy sposób na przeprowadzenie transmisji lekcji lub wykładów w czasie rzeczywistym. Narzędzie umożliwia interakcję z uczniami za pośrednictwem czatu na żywo, jest dostępne praktycznie natychmiast i nie wymaga uzyskania specjalnego dostępu. Może być stosowane jako tymczasowe rozwiązanie, do czasu uzyskania przez szkołę dostępu do pakietu G-Suite. Aby przeprowadzić transmisję należy najpierw  utworzyć konto w YouTube. Więcej informacji o transmitowaniu wydarzeń na żywo w YouTube znajduje się w poradniku.

YouTube – treści edukacyjne

Dostępne treści edukacyjne na platformie

Tematyka

Nazwa kanału

Link

Architektura

Good idea

https://www.youtube.com/user/rgajda/about

Biotechnologia

Kasia Gandor

https://www.youtube.com/channel/UCUercAwR2To1Zx6GA6ZP2TQ

Chemia

Uwaga! Naukowy bełkot

https://www.youtube.com/channel/UC_7PqixGIdE-jjoHKMPYpGA

Chemia

Okiem chemika

https://www.youtube.com/channel/UCdYJF59NVD41oMHBERl2BmQ

Chemia

Pan Belfer

https://www.youtube.com/channel/UCfYPjDbhT01HYwvCIC29tVg/videos

Chemia, fizyka

Emce2

https://www.youtube.com/channel/UCZgxE8WOvOmHNfMpv1otPxQ

Fizyka

Astrofaza

https://www.youtube.com/user/Astrofaza

Fizyka

SciFun

https://www.youtube.com/user/SciTeraz/about

Fizyka

Nauka. To lubię

https://www.youtube.com/user/naukatolubie/videos

Historia

Historia bez cenzury

https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB

Historia

Polimaty

https://www.youtube.com/user/Polimaty

Informatyka

Pasja informatyki

https://www.youtube.com/user/MiroslawZelent/about

J. angielski

Arlena Witt

https://www.youtube.com/user/jezykalnia

J. polski

Mówiąc inaczej

https://www.youtube.com/user/PamikuPL

Matematyka

Matemaks

https://www.youtube.com/user/matemaks

Nauki ścisłe

Khan Academy

https://www.youtube.com/user/KhanAcademyPolski/featured

Popularnonaukowy

Crazy Nauka

https://www.youtube.com/channel/UCRSgKutcItXnyGzYliEh9qA/about

Rysowanie, plastyka

Olsikowa

https://www.youtube.com/user/olsikowa/videos

Rysowanie, plastyka

Sami

https://www.youtube.com/user/saaamiii30

Medycyna

Najprościej mówiąc

https://www.youtube.com/channel/UC3uU6HsnGaicHkSpRSjw-Sg/videos

J. polski

Mateusz Adamczyk

https://www.youtube.com/channel/UCHjf8tyI9UxYcm2heuLO0xQ/videos

Psychologia

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

https://www.youtube.com/user/SWPSpl